Forum Wizja Rozwoju

Czy rynek mocy nie przełoży się na niższe ceny energii elektrycznej? Czy odbiorcy będą musieli zapłacić i za rynek mocy, i za wyższe ceny węgla kamiennego, oraz drożejące uprawnienia do emisji CO2? Jakie to będzie miało konsekwencje dla rynku energii oraz samej gospodarki? W poniedziałek, 24 czerwca, podczas odbywającego się w Gdyni Forum Wizja Rozwoju, dr Jan Rączka będzie moderował panel poświęcony tym zagadnieniom.

Rynek mocy poprawia niezawodność dostaw energii do odbiorców końcowych w średniej perspektywie, ale wiąże się to ze znaczącym kosztem dla odbiorców. Opłata za moc będzie nałożona na wszystkich odbiorców z wyjątkiem energochłonnych od października 2020 roku w wysokości 60 zł/MWh (przy założeniu, że będzie powiązana ze zużyciem energii w dni robocze w godzinach 7.00-22.00). Dzięki temu Operator Rozliczeń będzie mógł wypłacić wynagrodzenie dostawcą mocy o łącznej wysokości ok. 5,5 mld zł rocznie.

Te dodatkowe koszty dla odbiorców końcowych zbiegają się z wzrostami cen hurtowych energii elektrycznej z ostatniego roku. Wg notowań z Towarowej Giełdy energii kontrakt terminowy na rok 2021 typu BASE kosztuje 263 zł/MWh, a PEAK – 333 zł/MWh. Przekłada się to na ceny detaliczne dla odbiorcy końcowego w wysokości ok. 380-400 zł/MWh. Doliczając do tego koszty dystrybucji (ok. 60 zł/MWh w taryfie na średnim napięciu) oraz opłaty mocowej (ok. 60 zł/MWh za energię zużywaną w dni robocze w godz. 7.00-22.00), to otrzymujemy ceny detaliczne przekraczające 500 zł dla odbiorców na średnim napięciu (i znacznie wyższe dla odbiorców na niskim napięciu).

Więcej informacji na stronie wydarzenia.